روش های تولید نئوپان

Rate this item
(0 votes)

چوب و فرآورده های آن کاربرد بسیار در زندگی و صنعت دارند. از آنجا که چوب یک محصول بیولوژیکی است دارای خواص و ویژگیهای متعدد و مختلفی از جمله چگالی، استحکام، مقاومت در برابر رطوبت و دما و … است، که تعیینکننده کاربردهای مختلف چوب میباشند.باستان شناسان و مورخان تاریخ، استفاده از چوب برای ساخت خانه ها را در ایران مربوط به 4200 سال پیش از میلاد مسیح دانسته اند که مقارن با عصر حجر و دورانی که بومی ها قبل از مهاجرت آریایی ها در ایرن زندگی میکردند، میدانند. قطعات چوبی در یکی از مقبره های شهرستان فسا، در استان فارس، به دست آمده که مربوط به 5000 سال قبل بوده و نشان دهنده این است که ایرانیان باستان از چوب برای ساخت ابزارهای مختلف استفاده می کرده اند.
استفاده از چوب در زمانهای مختلف در ایران مرسوم بوده و در کشاورزی، خانه سازی و همچنین ساخت آلات و ابراز استفاده می شده است. شواهد تاریخی نشان میدهد که از چندین هزار سال پیش ازمیلاد مسیح، فن لایهلایه کردن چوب در مصر شناخته شده بوده است، گهواره و تابوتهائی که از اماکن و مقابر فراعنه مومیائی شده بدست آمده روشنگر این شناخت میباشد. همچنین آشوریها، یونانی ها، کلدانی ها، ایرانی ها و رومی ها نیزاز روکشهای چوبی استفاده میکرده اند.

مواد اوليه غير چوبي

مواد اوليه غير چوبي كه جهت اتصال و بهبود خواص نئوپان توليدي مورد استفاده قرار مي گيرند عبارتند از: چسب مخصوص، چسب اوره فرمالدئيد، هاردنر (كلرورآمونيوه، سولفات كمونيوه) ، اوره، آمونياك، پارافين جامد، آموليسينماير.

انواع مواد مصرفي

مواد اصلي تشكيل دهنده نئوپان (تختخ خرد چوب) را چوب و چسب تشكيل مي دهند

توليد نئوپان

1-قسمت تهيه پوشال    

2-قسمت خشك كردن و موازنه كردن پوشالها

3-قسمت توليد نئوپان   

4-قسمت پردازش

 

Read 119 times

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.